4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim 2018 Perşembe Günü Saat: 09:30 ‘da Sarıyer Gümüşdere’de bulunan “SAHİPSİZ HAYVAN GEÇİCİ BAKIMEVİ VE BAHÇELİ YAŞAM ALANI”na hayvan dostlarımızı ziyarete gidiyoruz.

HAYVANLARI KORUMA DERNEKLERİ

Türkiye Hayvanları Koruma Derneği için tıklayınız.

Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği(SHKD) için tıklayınız.  

Hayvanları Koruma, Yaşatma ve Rehabilitasyon Derneği için tıklayınız.

Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP) için tıklayınız.

Hayvanları Koruma Derneği(HAYKOD) için tıklayınız.

 

TARİHÇE

Kurtuluş Savaşı'nın ardından 1923’te Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla Türkiye’de sosyal yardımlaşma kurumları oluşmaya başlamış, hayvan sever grubu olan Şefkat Kolları gönüllülerinin çabaları sonucunda Türkiye Hayvanları Koruma Derneği (THKD), Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından 4 ay sonra 6 Mart 1924’de İstanbul’da kurulmuştur. Şişli ve Kadıköy’de kısırlaştırma kampanyaları düzenlemiştir. THKD’nin ilgili Bakanlıklara başvuruları ve yoğun baskıları sonucunda; 1936’da park ve bahçelerdeki kuşların her ne şekilde olursa olsun öldürülmelerinin yasaklanması, bunu yapanlar çocuklar olduğunda velilerinin cezalandırılması, 1936’da Hayvanları Koruma Yasa Tasarısının Meclise sunulmasından sonra 1980’de çiftlik hayvanlarını da kapsayan daha genişletilmiş ve güncelleştirilmiş bir tasarının hazırlanması; 1948, 1950 ve 1966 yıllarında köpek ve horoz dövüşlerinin, deve güreşleri ile boğa güreşlerinin ve sokaklarda ayı oynatılmasının yasaklanması dernek çalışmaları sonucunda gerçekleşmiştir.

Türk Ceza Kanunu’nun hayvanların korunmasına yönelik 521. ve 577. Maddeleri ile Belediye Zabıta Talimatnamesi’nin ilgili hükümleri THKD’nin çabaları sonucunda Türk Hukuku’na girmiştir.

 

“SAHİPSİZ HAYVAN GEÇİCİ BAKIMEVİ VE BAHÇELİ YAŞAM ALANI”na yapılan hayvan dostlarımızı ziyaret resimleri için tıklayınız.